Nasze akcje

Pomagamy łączyć rodziny pomimo więziennych murów

9.04.2021

Wielka Pokuta Więźniów

W tym roku nie poddajemy się i, pomimo trudnych warunków (pandemia), organizujemy po raz kolejny wydarzenie, które zakorzeniło się już w naszej działalności na dobre. Chodzi oczywiście o Wielką Pokutę Więźniów za grzechy własne oraz ich rodzin. Tradycyjnie głównym punktem programu będzie całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy serdecznie w piątek 9 kwietnia wieczorem do Kościoła pw. św. Jerzego na Popowicach, startujemy o 19:00 i adorujemy Pana Jezusa do samego rana. Możesz przyjść nawet w środku nocy. Uwaga! W tym roku adoracja będzie transmitowana na żywo przez Internet. Zobacz utworzone przez nas wydarzenie na Facebooku i dołącz do nas online.

Transmisja na żywo

Celem Wielkiej Pokuty jest wynagrodzenie modlitwą Chrystusowi win, które ciążą na więźniach oraz ich rodzinach. Adoracja odbywa się tuż przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Uczestniczą w niej również więźniowie, chociaż w tym roku, z oczywistych względów, będą oni mogli jedynie modlić się z nami zza murów. Jest to niezwykłe czuwanie prowadzone przez różne wspólnoty zaprzyjaźnione z nami. Zmieniają się one co półtorej godziny, aby adoracja co jakiś czas nabierała nowej mocy. Zobacz plan adoracji i więcej szczegółów tutaj.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego nocnego spotkania z Jezusem serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

Czytaj więcej Zwiń
15.01.2021

Kalendarze dla osadzonych

Na nowy rok przygotowaliśmy dla osadzonych specjalne kalendarze kieszonkowe. Właśnie wydrukowaliśmy (i już prawie rozdaliśmy) 5 tysięcy małych książeczek, które mogą pełnić funkcję notatnika, kalendarza lub przypominajki. Zainteresowanie taką formą prezentu dla panów za murami więziennymi było ogromne i kalendarzyki rozeszły się jak świeże bułeczki po różnych zakładach karnych na Dolnym Śląsku. Uwaga, istnieje jednak możliwość dodrukowania nowej partii. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: kontakt@zacheuszki.pl.

Kalendarz zaprojektowany jest w formie notatnika. Okładka miękka, rozmiar nieco mniejszy od A6 (100x134 cm). W środku znajdziemy: rysunki oraz tekst piosenki rapowej od osadzonych z ZK nr 2 we Wrocławiu, kalendarz tygodniowy na cały rok, miejsce na kontakty, numery telefonów, notatki własne, zdjęcia z działalności Zacheuszków, instrukcja odmawiania różańca oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego, teksty najważniejszych modlitw.

Cały kalendarz można obejrzeć tutaj (pdf).

Czytaj więcej Zwiń
1.05.2020

Pandemia

Niestety, złe wieści. Z powodu pandemii wszystkie zakłady karne zostały zamknięte dla odbywających widzenia. Dotyczy to również wolontariuszy. Nasza działalność siłą rzeczy musi zostać ograniczona do pracy na wolności. Skupiamy się zatem na pomaganiu rodzinom osadzonych oraz tym panom, którzy zakończyli już odbywanie wyroku. Liczymy na to, że sytuacja się poprawi.

1.03.2020

Zupa na Wolności

W ostatnią niedzielę czterech osadzonych pojechało z nami gotować zupę dla bezdomnych. Wzięliśmy tym samym udział w akcji Zupa na Wolności, która polega, jak łatwo się domyślić, na ugotowaniu sporej ilości zupy (ale także przygotowaniu kanapek, kawy, herbaty, itp.) i rozdaniu jedzenia bezdomnym na wolności (lub na Placu Wolności - tam właśnie był finał przedsięwzięcia). Zupa gotowana była w siedzibie stowarzyszenia Siemacha w Magnolii wraz z przesympatycznymi dziewczynami, które zajmują się tym regularnie. Na placu zastaliśmy długą kolejkę potrzebujących. Osadzeni sami chętnie rozlewali i podawali przygotowane napoje i posiłki. Rozmowom i żartom nie było końca, nasi panowie znani są z towarzyskiego podejścia do życia. Na koniec, wciąż z osadzonymi, wróciliśmy do Magnolii i pomyliśmy wszystkie garnki. Panowie po raz kolejny pokazali swoją uczynność i chęć niesienia pomocy, a główne organizatorki Zupy na Wolności jeszcze długo dziękowały osadzonym za pomoc oraz zapraszały do udziału w następnych edycjach tego wydarzenia.

Czytaj więcej Zwiń
15.12.2019

Warsztaty taneczne w Oławie

Pozostając w mikołajkowym klimacie, zorganizowaliśmy dla osadzonych oraz ich rodzin niezwykłą wycieczkę autokarową. Tym razem pojechał z nami połączony skład panów z Fiołkowej oraz ze Świebodzkiej wraz z ich rodzinami: partnerkami z dziećmi. Taką drużyną pojechaliśmy do Oławy, gdzie przygotowane zostały zajęcia z muzykoterapii oraz warsztaty taneczne. Pani Dominika z Oławskiego Centrum Tańca wykonała znakomitą pracę oferując wszystkim zabawy i lekcje tańca. Muzykoterapię poprowadziła nasza wolontariuszka Awelina. Graliśmy na przeróżnych instrumentach i tańczyliśmy od tańca towarzyskiego po hip hop. Oprócz parkietu, do dyspozycji mieliśmy też trampoliny, piłki, balony i inne rekwizyty. Dzieci wyszalały się jak nigdy, a rodzice zmęczeni (i szczęśliwi) mieli okazję pobyć trochę razem w luźnej atmosferze. Potem pojawił się Mikołaj ze słodkimi prezentami.

Było tak fajnie, że przyjechała telewizja (TVP3 Wrocław). Nagrali nas jak (nie)profesjonalnie tańczymy i wygłupiamy się z Mikołajem. Niektórzy z osadzonych zdecydowali się na udzielenie wywiadu. Oto link do reportażu: https://wroclaw.tvp.pl/45805233/spotkanie-osadzonych-z-rodzinami-z-dala-od-krat. Po zabawach, tradycyjnie już, Msza święta oraz obiad. Dobry posiłek przygotowany przez prawdziwego kucharza, a nie przez kuchnię więzienną, jest zawsze atrakcją. Powrót do domów (lub zakładów karnych) z jednoczesnym konkursem śpiewania do autokarowego mikrofonu zakończył ten wspaniały wyjazd. Wygrał (jak zwykle) Boys "Niech żyje wolność i swoboda".

Wycieczka nie byłaby możliwa bez dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Małe Granty”. Serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej Zwiń